تاثیرگذاری در فن بیان

حرف زدن شاید رایج ترین عمل دنیا باشد.امابه هیج وجه آسان نیست. زیرا کلمات از خودشان حیات دارند وبا اثری که به جای میگذارند میتوانندراهگشا باشند یااینکه ما را به بیراهه بکشانند.شما میتوانید بایکی از رمزهای تآثیرگذار که منجربه جذب شنونده بیشتری نیز میشود آشنا شوید.

البته باید بدانیم که زیبا ترین حرفها هم اگر در جای مناسب گفته نشوند. تآثیرگذار نخواهند بود وحتی نتایجی همٍچون عادی شدن وجدی گرفته نشدن صحبتهایتان را درپی خواهند داشت.به همین دلیل توصیه میشود:«اگر حرف زدن را در زمان مناسب بلد نیستیم,حداقل سکوت کردن را بیاموزیم»

کلام ما جدای ازخوبی یا بدی اش,جدای از جذاب یا خسته کننده بودنش ,بیش از هر چیزی نشان دهنده نوع تفکر وشخصیت ما است.به عبارتی اگر آرایش کلام ما خوب نباشد,هرچقدر هم که آرایش ظاهری زیبایی داشته باشیم,باز هم بطور کامل تآثیر گذار نخواهیم بود.

۱۱راه ساده برای تقویت فن بیان

۱-شمرده شمرده صحبت کنید
باهر صداوسرعتی که صحبت میکنید,«وضوح» کلید موفقیت تان است.شنونده باید قادرباشد تمام کلمات را بشنود,بنابراین هر عبارت مبهمی میتواند این وضوح
را ازبین ببرد.درست صحبت کردن را با تلفظ وادای صحیح کلمات تمرین کنید.
یکی از کارهایی که میتوانید انجام دهید تا وضوح کلام تان رابیشتر کنید,کم کردن سرعت است.افراد وقتی نگران هستند یا درباره ی آنچه میگویند تردید دارند,تمایل دارند سریع صحبت کنند.
شمرده صحبت کردن نه تنها فهم شنونده را ازصحبتهای شما تقویت میکند,بلکه باعث میشود مطمئن وآرام به نظر برسید.معیاری خوب وجود دارد تا کیفیت سرعت صحبت تان را ارزیابی کنید,فرض کنید که شماره تلفنی را می خوانید,فردی که گوشش با شماست باید بتواند آن را یادداشت کند.برای تمرین سرعت گفتار,رشته ی بلندی از اعداد را بخوانید وحین انجام این کار آنها را در هوا یادداشت کنید.این تکنیک برای رسیدن به ضرب آهنگی عالی است واینگونه میتواند نفوذ کلام داشته باشید.

۲-با اعتماد به نفس صحبت کنید

إإ سلام به همگی….. اسم من,إإ ….مهدی..
متاسفانه باید بگویم کسی به ادامه این سخنرانی گوش نمی کند. این مثال نشان میدهد که چگونه نداشتن اعتماد به نفس به همه چیز لطمه می زند,مخصوصا به صدای تان.
احساس کنید حرفی که میزنید,متعلق به خودتان است.با تمام اعتماد به نفسی که در دنیا وجود دارد,صحبت کنید .فرض کنید می خواهید با کاراته بازی, تعدادی بلوک محکم رابشکنید.اندکی تردید باعث میشود به جای بلوکها دستهای شما بشکند.
۳-به چیزی که میگویید اعتماد داشته باشید.
وقتی با اشتیاق صحبت میکنید, مردم تفاوت را حس می کنند. شاید این نکته,بسیار لطیف وکمی نامحسوس باشد اما در حقیقت وقتی در متن تان طنین انداز شود,
صدای تان قابل باورترو متقاعد کننده تر به نظر خواهد رسید واین یکی از راه های تقویت قدرت بیان است.

۴-خود پرستی را کنار بگذارید
برای تقویت این مورد میتوانید خودتان را با افرادی احاطه کنید که بهتر از شما هستند. می توانیداز هم جواری با آنها درس های زیادی یاد بگیرید که از روشهای دیگر, آموختن این درس ها امکان پذیر نیست ومهارت تان را ارتقا دهید.درکلاسها وکارگاه هایی شرکت کنید که از افرادی تشکیل شده است که در حرفه شان ازشما بهتر هستند. به تجربیات شان گوش کنید,ممکن است سخت باشد اما قطعا به بهتر شدن تان کمک می کند.

۵-با صدای تان با ملایمت رفتار کنید
برخلاف یک نوازنده,هنگام سخنرانی, ابزار کار شما بدن تان است. ببینید چطور نوازنده حرفه ای از آلات موسیقی شان نگهداری میکنند.باوسواس آن را تمیز,ازآن محافظت,قطعات شکسته اش را تعمیر ودر جای خوب وراحتی از آن نگه داری می کنند.
شماچطور با ابزار کارتان رفتار میکنید؟برای نگه داری,مراقبت وحفاظت از طراوتش چه کارهایی انجام می دهید؟

نفس عمیق بکشید وبا استفاده از الگوهای تنفسی مناسب,گام اول را در این راه محکم بردارید.
اگربه جای تنفس عمیق شکمی,ازراه سینه وسطحی تنفس صحیح داشته باشید,صدایتان ضعیف تر و وحشت زده به نظر می رسد,همچنین این کار می تواند باعث کشش غیر ضروری تارهای صوتی تان شود.وقتی اضطراب واسترس داریدیاوحشت زده هستیدشاید کمی سخت باشد یادتان بماند نفس عمیق
بکشید,اما نفس های آرام,عمق صدای تان رابهبود می بخشیدوبه شما کمک می کند مطمئن تر به نظر برسید.
تارهای صوتی باید انعطاف پذیری خوبی باشند,چون با سرعت زیادی می لرزند. تارهای صوتی زنان به طور متوسط ۲۰۰ بار در ثانیه میلرزد,این عدد برای مردان حدود ۱۲۰ در ثانیه میلرزد.با هروعده غذایی آب بنوشید.
از فریاد زدن پرهیز کنید.فریاد زدن میتواند باعث کشیده شدن آنها شود وصحبت کردن را برای تان مشکل کند.در بدترین حالت,فریاد زدن میتواند به گروه های صوتی وبرآمدگی تارهای صوتی منجر شود.
حداقل ۷ سال درشب بخوابید.یک صدای خسته بد به نظر خواهد رسید.همچنین خستگی برای صدایتان مضراست.

۶-حواس تان به وضح نشستن یا ایستادن تان باشد

طرز نشستن یا ایستادن هم میتواند سخنرانی شما را تحت تأثیر قرار بدهد.صاف ایستادن یا نشستن به شما اجازه می دهد به خوبی نفس بکشید وصدای تان قدرت نفوذ بیشتری داشته باشد.کمی تکان دادن سرهم میتواند مفید باشد. اگر چانه تان را بالا ببرید وسرتان را کمی کج کنید,میتوانید طنین صدایتان را کم کنید ودر نتیجه صدایتان شفافتر به گوش برسد. اگر شانه هایتان به هم نزدیک باشد وبه سمت سرتان قوز داشته باشد,بخش بزرگی از قدرت بالقوه ی صدای خود را از دست می دهید.
۷-مراقب زیر وبم صدایتان باشید

معمولا صداهایی باشیب زیاد یاخیلی زیر,به دلیل اضطراب یا عدم اطمینان گوینده به وجود می آیند.
استفاده از شیب صحیح صدا به شما کمک میکند ارتباطات بهتری برقرار کنید.
میتوانید بهترین اوج صدای تان را با گفتن ,آ-ها پیدا کنید.همان عبارتی که به جای «بله» در جواب یک دوست میگویید.

۸-خودتان را آماده کنید
داشتن آمادگی یک ضرورت است. برای تقویت قدرت بیان تان هرروز صبح راباگرم کردن صدایتان شروع کنید. عضلات صورتتان را بکشید.
برنامه های تان را به تربیت اجرا کنید. یکی از تمرن هایی که برای گرم کردن تارهای صوتی میتوانید انجام دهید ارتعاش لب ها با عبور هوا از بین آنها ست.
ماهیجه های گردن تان را شل کنید.تمرینهای تنفسی تان را انجام دهید.حتی اگر زمانی برای گرم کردن صدای تان صرف نمیکنید.هرروز صبح ۵ دقیقه را به آماده کردن صدایتان اختصاص دهید.این تکنیک برای صدایتان به طور شگفت انگیزی خوب وبرای سلامتی تان مفید است.

۹-بدون آمادگی خواندن را شروع کنید.

برای سخنرانی های طولانی یا پروژه های بزرگ مثل صداگذاری کتابهای صوتی یا ویدئوهای آموزشی,ممکن است وقتتان برای چندین بار روخوانی متن, قبل از شروع کار تلف شود,بدون اینکه نیازی به این کار باشد.به جای آن میتوانید تمرین کنید هنگامی که برای بار اول متنی را میخوانید, آن را خوب بیان کنید. ممکن است مدتی طول بکشد تا دهان وچشم های تان هماهنگ شوند اما این مهارت به خوبی با گام بعدی که ازآن صحبت خواهیم کرد درارتباط است.

۱۰-تمرین کنید

برای تقویت قدرت بیانباید تمرین کنید.با اینکه برای دیگران بارها اهمیت تمرین کردن را برای نتیجه دادن کارها توضیح داده اند, ماهم در مورد آن صحبت میکنیم.بهترین هنرمندان دوبله میتوانند هزاران کلمه را بدون ارتکاب اشتباه بیان کنند.اما برای به دست آوردن این مهارت,سالها زمان لازم است.
تمرین باعث از بین بردن نواقص میشود وصداپیشه ها از این راه به موفقیت می رسند.
خیلی زود روی غلتک می افتید وخواندن وگفتارتان به هم پیوسته وبدون اشتباه میشود.به این ترتیب در وقت تان صرفه جویی,در کارتان پیشرفت واز مهارت تان سود کسب می کنید وقدرت نفوذتان را بالا میبرید.

۱۱-آرام باشید

شاید این آخرین نکته باشه اما باید مهم ترین مسئله است.چرا؟چون اگر تازه کار هستید,هریک از سخنرانی ها یا آزمون ها میتواند برای تان به آخرین شان هم تبدیل شود.پس همه چیز به این چند دقیقه یا حتی چند ثانیه بستگی دارد واین موضوع می تواند شما را نگران کند. عمیق نفس بکشید ولبخندی بزنید«که میتوانید صدایش را از طریق بلندگو بشنوید» به توانایی ها ی خودتان اعتماد داشته باشید وبدانید فرقی ندارد چه اتفاقی می افتد,مهم این است که شما به بهترین شکل تلاش کرده اید.

امیدواریم با خواندن این متن یاد گرفته باشید که چطور مهارتهای گفتاری وفن بیان را ارتقا دهیم.

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.