اعتماد به نفس در مکالمه

اعتماد به نفس

با اعتماد به نفس صحبت کنیم

اینکه چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم،موضوع مورد بحث ما در این مطلب است.چه حرف زدن با چندتا از دوستان باشد، چه داوطلب شدن در کلاس برای اظهار نظر وچه صحبت کردن دریک مصاحبه، خیلی خوب است که همیشه افکاروعقایدتان را با دیگران به اشتراک بگذارید ویا حتی فقط حرف بزنید. پس این نوشته را بخوانید تا ببینید که چگونه می توانیم با اعتماد به نفس حرف بزنیم.

۱-نگران نباشید؛واقعا چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

اینکه افکارتان را به زبان بیاورید تا دیگران هم بشنوند،اتفاق خوبی است.با حرف زدن درمورد افکارتان می توانید شهامت تان را بالا ببرید وبر کمرویی تان غلبه کنید. دیگران هم شما را از زاویه ای کاملا متفاوت وجدید خواهند دید.

اگرهمچنان نگران هستید واظطراب دارید،این اصول سه گانه را به یاد داشته باشید.

-ذهن آرام داشته باشید.

-خونسرد باشید.

-افکارتان را منسجم کنید.

این کار فقط در حد حرف نباشد،بلکه به هر کدامشان واقعا فکر کنید.چشمان تان را ببندید وهر کلمه را آرام وشمرده تکرار کنید.وقتی هر کلمه را ادا می کنید، خودتان را در هر همان حالت تجسم کنید؛آرام،خونسرد وبا افکارمنسجم.

۲-زبان بدن مناسبی داشته باشید.

یک ژست صحیح وجذاب ،این پیام را به دیگران  ارسال می کند که به هیچ کس اجازه نمی دهید بر شما تسلط پیدا کند.

اگر زبان بدن مناسبی نداشته باشید،ممکن است دیگران فکر کنند به راحتی می توانند روی شما نفوذ داشته باشند.برای اینکه علاقه وتسلط تان را نسبت به موضوع مورد صحبت تان نشان دهید،سعی کنید با استفاده از زبان بدن مناسب،اعتماد به نفس تان را بیشتر کنید.

۳-شنونده خوبی باشید.

اگر یه شنونده سرا پا گوشی باشید،سوژه های بیشتری دستتان خواهد آمد که درباره ی آنها حرف بزنید.

وقتی ببینید اضافه کردن موضوعی به یک گفتگو چقدر کار ساده ای است شگفت زده خواهید شد،اگرخوب به آن فکر کنید بدون تردید می توانید نظرتان را به خوبی بیان کنید.فقط یادتان باشدبه مکالمات دیگران دزدکی گوش ندهید،اجازه دهید شما را به گفتگویشان دعوت کنند یا شرکت در مکالمه را به زمان مناسبی موکول کنید.

۴-سرصحبت را باز کنید.

اگر شروع یک گفتگو برای تان سخت است،سر صحبت را بااین جمله باز کنید،((حال شما چطور است)) یا چیزهایی شبیه این.همچنین میتوانید در مورد ماجرای جالب یا عجیبی که به تازگی روی داده است،نظرتان را بگویید.اگر دیدید طرف مقابلتان به ادامه ی گفتگو تمایل دارد،شما هم ادامه خواهید داد.هیچ چیزی ناراحت کننده ترازماندن در سکوتی نا خوشایند نیست.

۵-اگر در کلاس هستید،در مورد چیزهایی که مربی یا استاد می گوید واقعا فکر کنید.

با اینکار نه تنها درک بهتری از موضوعی که تدریس می شود خواهید داشت وتمرینها را بهتر حل خواهید کرد، بلکه میتوانید هروقت لازم بود، سوأل های مناسبی بپرسید.

۶-درجمع دوستان تان صحبت کنید.

خوب به حرفهایی که می زنند گوش دهید تا خوب بفهمید در مورد چه چیزی صحبت می کنند، آن وقت می دانید شما هم در مورد چه چیزی باید حرف بزنید واظهار نظر کنید؛سعی کنید درگیربحث و گفتگو شوید.اگر دیگران ببینند شما علاقه مندید مشتاق میشوند که با شما حرف بزنند.

۷-به عنوان عضوی از گروه ،نظرات را بیان کنید.

اگر قرار است درگروهتان تصمیمی گرفته شود،حتما شما هم عقیده تان را ابراز کنید.دریک گروه همه باید نظرشان را اعلام کنند، پس شما هم حرف بزنید.اگر به طور کلی کم حرف باشید یا قدرت اظهار نظر نداشته باشید،احتمالا به سختی می توانید در میان جمع اظهار نظر کنید.اما اگر بگذارید رئیس گروه یا سایر اعضا نظرتان را بدانند،همه به شما احترام خواهند گذاشت وبرای عقیده تان احترام وارزش قائل خواهند شد.

اگر هم چنین کاری نکردند،که احتمالش خیلی کم است،بهتر است به گروه یا تیم دیگری بپیوندید.شما بخشی از گروهتان هستید وهمه ی اعضا باید کاری که گروه انجام می دهد احترام بگذارند. اگر قرار باشد برای بیان نظر یا رأی خود به شما بی احترامی شود، منصفانه نخواهد بود؛ در صورتی که دیدید این اتفاق در گروهتان روی می دهد،به مدیر گروه یا سایر اعضا بگویید که می خواهید شرایط برای همه یکسان وعادلانه باشد.فراموش نکنید که نظر شما اهمیت دارد ونباید نادیده گرفته شود.

۸-خودتان را باور داشته باشید

خود باوری داشته باشید ودر جمع، حرفتان را بزنید.خجالتی نباشید،چون خجالتی بودن فقط نگران ومظرب تان خواهد کرد.به خودتان ایمان داشته باشید که توانش را دارید.

اگر احساس خجالت یا دستپاچگی می کنید،طوری وانمود کنید که انگار جزء شما شخص دیگری وجود ندارد,شاید با عقل جور در نیاید اما این کار را انجام دهید وبه دیگران فکر نکنید.

فقط کافیست قوی باشید،اگر ازاین بترسید که مبادا اتفاقی که در گذشته افتاده (مثلا مسخره تان کردند یا از گروه اخراج شدید) باز هم روی دهد،فقط اعتماد به نفس تان را تضعیف خواهید کرد.فراموش نکنید که شما شگفت انگیزید واگر دیگران این را نمی بینند ودرک نمی کنند،این مشکل خودشان است.

اگر شما به آنها نشان دهید چه کسی هستید وچه توانمندی هایی دارید،آنها متوجه ایده های عالی واشتیاق ونیت شما می شوند ودرک تان می کنند.

۹-راه های افزایش اعتماد به نفس را تمرین کنید.

اعتماد به نفس داشته باشید اما نه خیلی زیاد، بعضی ها ممکن است فکر کنند شما سعی در خود نمایی یا سلطه گری دارید.

 

 

 

 

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.